Apie mus

Nors Švenčionių biblioteka įkurta tik 1940 m., tačiau pirmųjų masinės bibliotekos ištakų randame žymiai anksčiau. Yra žinoma, kad jau 1416-1420 m. prie pastatytos bažnyčios veikė mokykla, kurioje mokė jaunimą giedoti religines giesmes, vėliau įsteigta pijarų mokykla. Prie šių mokyklų veikė uždara biblioteka. Pagal istorinius duomenis 1804-1810 m. prie įsteigtų gimnazijos ir parapijinės mokyklos veikė uždaro pobūdžio skaityklos ir jau nuo XIX a. pradėta steigti viešasias bibliotekas.

1860 m. Švenčionyse veikė visuomeninė biblioteka. Bibliotekoje buvo du skyriai, veikė visą dieną ir už naudojimąsi reikėjo mokėti 5 rb. kasmet. Caro vyriausybė 1863 m. biblioteką uždarė. Vėliau bibliotekos veikė prie mokyklų, klubų, bažnyčios. 1934 m. buvo įsikūrusi viešoji biblioteka, 1940 – valstybinė viešoji biblioteka, 1943 m. biblioteka buvo sudeginta.

Rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos istorija prasideda 1944 m. rugpjūčio mėnesio 4 d. Tada bibliotekos fonduose buvo sukaupta 4 tūkst. knygų, skaitė 700 skaitytojų Vėliau, 1977 m. buvo sukurtas rajono centralizuotas bibliotekų tinklas, jungiantis Centrinę biblioteką ir jos kaimo filialus. Paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę, įgyvendinamas Lietuvos Respublikos Bibliotekų įstatymas – keičiasi rajono bibliotekų tinklas, biblioteka atgauna ankstesnįjį pavadinimą. Šiuo metu rajono gyventojus aptarnauja 16 bibliotekų – tai Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, 2 miesto bibliotekos Pabradėje ir Švenčionėliuose, 13 bibliotekų  kaime. Rajono bibliotekų paslaugomis naudojasi 23% gyventojų, 2023 metais bibliotekose sutelkta 5 362 vartotojai, spaudinių fonduose sukaupta 139 600 egz. spaudinių - knygų, informacinių, elektroninių leidinių, populiarių žurnalų ir dienraščių.

Šiandien Viešoji biblioteka – informacinių paslaugų tiekimo ir laisvalaikio organizavimo centras.

Nuo 2002 metų bibliotekoje įvestas kompiuterių tinklas ir prieiga prie interneto. Nuo 2007 metų pabaigos Viešoji biblioteka įsijungė į Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos remiamą projektą „Bibliotekos pažangai", skatinantį gyventojus aktyviai naudotis informacinėmis technologijomis.

Nuo 2004 m. biblioteka dalyvauja LIBIS programoje.

Biblioteka renka, registruoja viską, kas buvo rašyta ir dabar rašoma apie vietovę ir teikia išsamią informaciją apie Švenčionių kraštą. Nuo 2008 m. pradėjo kraštotyrinės medžiagos sklaidą internete, įsitraukdama į tęstinį Vilniaus apskrities projektą „Vilnijos vartai" (www.vilnijosvartai.lt )

Europos Komisijos delegacijos Lietuvoje informacijos centras įsteigė lentyną su literatūra apie Europos Sąjungą.
Viešojoje bibliotekoje apsilanko per metus  13 tūkst. lankytojų, išduota daugiau nei 13 tūkst. spaudinių.

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas