Žinau, ko gieda paukštis narve

Maya Angelou

Žinau, ko gieda paukštis narve

Tai pirmoji iš net septynių Mayos Angelou autobiografijų. 
Maya Angelou buvo Martino Liuterio Kingo Jaunesniojo bendražygė. Kaip ir jis, turėjo svajonę, kad kiekvienam žmogui, nepaisant rasės, lyties, nepaisant to, iš kur jis kilęs, pasaulis būtų vienodai teisingas. Internete radau be galo gražią detalę: Kingą nužudė balandžio 4-ąją, per Angelou gimtadienį. Po to Angelou savo gimimo dienos nešventė. Vietoje to susitikdavo su Kingo našle, taip pat žmogaus teisių aktyviste Correta Scott King.
Kova už žmogaus teises buvo viena Angelou gyvenimo dalis. Kitą laiką ji skyrė kūrybai. Keldavosi paryčiais ir keliaudavo į viešbutį. Įsikūrusi kukliame kambaryje, atsiduodavo rašymui. Kasdien parašydavo po 10 ar net 12 puslapių. Bet kuris rašantis žmogus žino: tai – be galo daug.
Vaikystėje ir paauglystėje Maya Angelou patyrė daug išbandymų – būtent jie ir išugdė tvirto charakterio moterį. Didžiosios depresijos laikais, po tėvų skyrybų, mergaitė su vyresniuoju broliu išsiunčiami gyventi pas pamaldžią močiutę į užkampį JAV pietuose. Čia jie auga pavalgydinti ir aprengti, bet emociškai apleisti. Sugrįžus gyventi pas mamą į Sent Luisą, Mayos gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis – ją išprievartauja daug vyresnis vyras. 
Autobiografija, pasirodžiusi 1969 m., šokiravo JAV visuomenę ir dar dešimtmetį po išleidimo buvo drausta kai kuriose mokyklose ir bibliotekose. Nors ankstyvosiomis patirtimis autorė dalijasi jau būdama suaugusi, knygoje ji subtiliai atkuria smalsų ir naivų mergaitės žvilgsnį. Ji išpažįsta savo istoriją su atjauta sau ir kitam, geba pasijuokti iš savęs, pastebi to meto visuomenės trūkumus ir atranda netikėtų išeičių iš skausmingų gyvenimiškų situacijų. Tai nepalaužiamos moters, gebančios į pasaulį žiūrėti šviesiomis akimis, istorija. 

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas