Velykų tradicijos ir papročiai. Margučio prasmės istorija

Velykų tradicijos ir papročiai. Margučio prasmės istorija

Margutis – gyvybės, derlingo pavasario ir sočių metų simbolis. Senovėje margučių spalvos turėjo ypatingą prasmę. Raudona spalva simbolizavo gyvybę, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – augmeniją, geltona – javus. Marginti kiaušiniai yra vienas pagrindinių Velykų šventės simbolių, kurio ištakos siekia tūkstančius metų atgal.
Su margučiais susijusių tradicijų yra daug. Pavyzdžiui, ridenti margučius ir varžytis, kieno kiaušinis nuriedės toliausiai, „kiaušiniauti“, t.y. Velykų dieną svečiuotis pas kaimynus, laukti dovanų iš Velykės, dar vadinamos Velykų bobute, ar išmargintą kiaušinį užkasti kiemo kampe, taip tikintis derlingų ir gerų metų.
Pasidalinti mintimis apie margučių marginimo tradicijas bei marginti margučių į Vaikų literatūros skyrių kovo 27 dieną atėjo Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos 4A klasės mokiniai su mokytoja Vilma Subačiene. Bibliotekos vedėja Laima pakvietė vaikus jaukiai susėsti prie stalo ir pasidalinti mintimis apie jų šeimos Šv. Velykų tradicijas. Susipažinti su mūsų protėvių kiaušinių marginimo tradicijomis vaikai galėjo vartydami Felikso Marcinko ir Nijolės Jurėnienės knygą „Margutis – šventų Velykų simbolis: tradicijos, visi marginimo būdai, raštai, stalo puošmenos ir patiekalai“. Pati smagiausia dalis – patiems marginti margučius. Išsirinkę patikusias žoleles, lapelius, kiekvienas stengėsi kuo įdomiau viską sudėlioti ir tvirtai užrišti nailoninėje kojinėje. Pamerkus į dažus reikėjo palaukti kelias minutes. Jau tada atsivėrė tikras grožis – ryškūs, margi, spalvingi, tamsūs, šviesūs margučiai jaukiai nutūpė juos marginusių vaikų delnuose. O kiek džiaugsmo buvo!
Džiaugiamės, kad atėjote ir atnešėte džiaugsmo į biblioteką. Linkime jums puikaus pavasario, kuris ant savo sparnų neštų: sveikatą, artimųjų meilę, pagarbą, o pro langus skverbtųsi pavasariškas džiaugsmas.

Parengė Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė Živilė Strakšienė

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas