„Tarmių margumynai Pabradės miesto bibliotekoje“

„Tarmių margumynai Pabradės miesto bibliotekoje“

„Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje [...] Kalba gimtoji – kasdieninė Tu- duona mums esi...“. Žymaus lietuvių poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais vasario 21 dieną Pabradės miesto bibliotekoje prasidėjo popietė „Tarmių margumynai. Skaitykime kartu tarmiškai“. Neatsitiktinai bibliotekos vedėja Gražina Dargytė perskaitė šio poeto eilėraštį „Gimtoji kalba“, nes vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena, kurią dar 1999 metais paskelbė Jungtinės Tautos. Lietuvių kalbos išlikimas, taisyklingas jos vartojimas mūsų kasdieniniame gyvenime, gimtosios kalbos ateitis priklauso nuo mūsų visų. Juk ir LR Seimas 2017 metus paskelbė Lietuvių kalbos kultūros metais. Kalba – kiekvienos tautos mąstymo išraiška. Savo kalba tauta perteikia savitą pasaulio suvokimą ir ją stengiamasi išsaugoti. Lietuvių kalba yra labai turtinga bei sena ir turi labai ilgą istoriją. Įvairiose Lietuvos vietose iki šių dienų kalbama skirtingomis tarmėmis.
  Į garsinio skaitymo popietę bibliotekoje susirinko 8 ir 11 klasių moksleiviai. Lietuvių kalbos mokytojos Jolanta Zenkienė bei Rima Kaušinienė turėjo tikslą susipažinti moksleivius su lietuvių kalbos tarmėmis ir paaiškinti pagrindinius tarmių skiriamuosius bruožus, nes tarmiškai kalbantį žmogų sunku, o kartais ir visai neįmanoma suprasti. Turintys ir mylintys savo tarmę kada nors vėl nori ja prabilti. Todėl ir mokytojos, ir moksleiviai, ir bibliotekos vedėja Gražina skaitė tarmiškai užrašytus eilėraščius, pasakas, satyrinius vaizdelius bei minė mįsles ir spėliojo, ką reiškia žodžiai busilas, uzbonas, liktornia, narakiai, zbytka, čėsas ir kiti.
Linksmos diskusijos ir žodžių spėlionės buvo tęsiamos skanaujant lietuviškų žolelių arbatą su medumi bei obuolių pyragą. Moksleiviai neskubėjo išsiskirstyti ir su susidomėjimu apžiūrėjo bibliotekoje veikusią spaudinių parodą „Branginkime gimtąją kalbą“.

Parengė Pabradės miesto bibliotekos-filialo vedėja Gražina Dargytė

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas