Kultūrinė-edukacinė programa „Auksinė šiaudo šviesa“ moksleiviams iš Vilniaus

Kultūrinė-edukacinė programa „Auksinė šiaudo šviesa“ moksleiviams iš Vilniaus

   Švenčionių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko edukacinė programa „Auksinė šiaudo šviesa“, kurią vedė Reškutėnų bibliotekos  bibliotekininkė Dangira Lapėnaitė. Edukacijos dalyviai-svečiai iš sostinės – Vilniaus Martyno Mažvydo ir Vydūno progimnazijų trečiokai, lydimi mokytojų Vandos Minkauskienės, Laimos Mikėnienės ir Irenos Laptevos.
   Edukatorė dosniai dalijosi senosios tradicijos – šiaudinių sodų rišimo paslaptimis ir patarimais, apeigine ir sakraline šio amato reikšme Baltų kultūros istorijoje, supažindino dalyvius su sodų pynimo amatui tinkamiausiomis grūdinėmis kultūromis, pjovimo įrankiais. Akcentavo tinkamą žaliavos paruošimą, kaip vieną svarbiausių sąlygų, kad iš pažiūros trapus sodas būtų tvirtas.  Kad nupjauti šiaudai netrūktų, neskiltų, būtų tvirti, juos reikia pjauti karštą dieną, tuomet šiaudai greitai išdžiūsta ir išsaugo gražią, auksinę spalvą, blizgesį. Sodų rišimo amatininkai senovėje ir dabar, rišdami sodus, stengiasi naudoti kuo mažiau mazgų, sodai rišami tik esant geros nuotaikos, kad sūkuriuodami palubėje skleistų gerą energiją, neštų sėkmę ir darną namams. Edukacijos dalyviai užsiėmimo metu, kantriai ir kruopščiai rišo pagrindinę sodo dalį – keturkampį reketuką. Kiekvienas įpynė į subtilaus grožio elementą savo jausmus, emocijas, džiaugsmus, norus ir svajones, džiaugėsi savo rankomis prisilietę prie lietuvių liaudies tradicijos ir į savo namus parsinešantys „auksinę šiaudo šviesą“.

Parengė Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo ir bibliografinio–informacinio skyriaus kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Irena Skudutienė. Nuotraukos I. Skudutienės.

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas