Garsinių skaitymų nauda vaikams – beribė

Garsinių skaitymų nauda vaikams – beribė

             Knygų skaitymas yra vienas prasmingiausių laisvalaikio praleidimo būdų vaikams. Skaitydamas knygas vaikas nuolat mokosi naujų dalykų. Norint, kad vaikai pamėgtų knygas, o vėliau ir suprastų skaitymo naudą, labai svarbu jau nuo mažens pratinti juos prie knygų ir rodyti tinkamą pavyzdį. Juk skaitymas padeda nusiraminti, atsipalaiduoti, išlaisvinti fantaziją, pasvajoti, mėgautis gražia literatūrine kalba, sklandžiu pasakojimu.
             Garsinių skaitymų vaikams nauda yra didesnė nei galime įsivaizduoti. Skaitymas balsu lavina dėmesio sutelkimą – vaikas turi išgirsti pasakojimą, įsiklausyti, o kartu tai lavina ir jo kalbą. Toks skaitymas padeda vaikui pamilti knygą. Kuo daugiau mažiems vaikams skaitoma, tuo labiau jie trokšta patys išmokti skaityti.
             Balandžio mėnuo yra ypatingas bibliotekoms ir bibliotekininkams. Mėnesio pradžioje švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena, kuri sutampa su garsaus danų pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimtadieniu, o pabaigoje minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kurios metu visoje Lietuvoje rengiama gausybė įvairiausių renginių.
Balandžio 27,28 ir 29 dienomis Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos pradinių klasių 1a (mokytoja Vilma Subačienė), 2c (mokytoja Rasa Štuikienė), 3b (mokytoja Danguolė Sadaunykienė) ir 4c (mokytoja Nijolė Vaitkuvienė) mokytojos į nuotolines netradicines lietuvių kalbos pamokas „Mus veda knyga“ (vykdant projektą „Mus veda tėviškės takelis“), pasikvietė Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėją Laimą Strakšienę, kuri ir papasakojo apie šias šventes. Šiųmetė, 21-oji, Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia metuose visoms šalies bibliotekoms. Savaitė prisistatė šūkiu „Nauja realybė – naujos formos“ ir atskleidė, kaip bibliotekos prisiderino prie šio laikotarpio aktualijų. Dauguma veiklų, renginių karantino metu vyksta nuotoliniu būdu. Todėl bibliotekų rengiami literatūriniai susitikimai ir knygų pristatymai, paskaitos ir edukacijos, parodos, diskusijos vyko virtualiai. Bibliotekos vedėjos Laimos Strakšienės dėka mokiniai sužinojo ne tik kiek knygų yra miesto vaikų bibliotekoje, bet ir kaip atrodo, kiek sveria pati mažiausia ir pati didžiausia knyga pasaulyje. Ji papasakojo, kad bibliotekoje galima ne tik knygų pasiskolinti, bet ir turiningai praleisti laisvalaikį dalyvaujant įvairiose edukacijose, dirbtuvėlėse, etnoklubo „Šaudyklėlė“ veikloje, naudojantis atsinaujinančios žaislotekos stalo žaidimais. Susitikimų su vaikais metu bibliotekininkė Laima taip pat priminė, kad balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama kartu su pasakų kūrėjo Hanso Kristijano Anderseno (1805-1875) gimtadieniu. Garsaus danų pasakininko vardas tapo savotiška vaikų literatūros ir apskritai pasakiškumo emblema,nes pasakos ugdo drąsą, fantaziją, kūrybiškumą, moko svajoti.  Virtualių susitikimų su vaikais metu bibliotekininkė papasakojo apie H.K.Anderseno gyvenimą ir kūrybą. Visi prisiminė smagias, nuotaikingas pačių ir tėvelių skaitytas pasakas. Vaikai nuoširdžiai atsakinėjo į klausimus apie H.K.Anderseno perskaitytas pasakas bei jų herojus, minė mįsles, sprendė galvosūkius.

Ketvirtokai klausėsi N.Vaitkutės apsakymo „Švieselė gūdžioje tamsoje“ apie visų pamirštą biblioteką, kuris paskatino vaikus bibliotekininkei atskleisti savo skaitomas knygas, pasidalinti įspūdžiais apie jas.  

Antros ir trečios klasės mokiniai susimąstę klausėsi skaitomos jautrios stebuklinės pasakos  „Mažoji Smilgelė Laimės šalelėje“, kurioje maža mergaitė išeina ieškoti dingusio brolio ir patenka į stebuklingą Laimės šalelę, kurioje apstu ne tik nuotykių ir šypsenų, bet ir pavojų. Susitikimų viešnia bibliotekininkė skaitydama akcentavo šeimos vertybes, pagarbą vienas kitam.

Pirmokų išklausytos dvi įdomios istorijos R.Dmuchovskienės knygutės „Kas išgelbės meškutę“ ir H.K. Anderseno „Bjaurusis ančiukas“ bei bibliotekininkės užduodami klausimai privertė vaikus kalbėti apie draugystę, drąsą, baimę ar net pyktį. Kiekvienas vaikas pritarė, kad svarbu turėti draugų ir draugiškai su visais elgtis.
                        Skaitymas – svarbus įgūdis, kurį vaikams reikia ugdyti. Šis gebėjimas skatina sužinoti naujų dalykų, atrasti naudingą vienokią ar kitokią informaciją. Skaitymo balsu magija yra nuostabi, o nauda – beribė. Vaikai klausosi, įsimena, pajaučia ir savaip išgyvena išgirstą informaciją. Tad skaitykime kartu! O skaitymas kartu – geriausias laisvalaikis. Labai džiaugiamės, kad vaikai nepamiršo knygučių ir skaitymo malonumo. Tikime, kad šis sunkus laikotarpis Lietuvoje jau eina į pabaigą ir mes visi galėsime susitikti gyvai bei džiaugsimės gražia knygučių ir vaikų draugyste. Laukiame susitikimo bibliotekoje!

Parengė Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Laima Strakšienė

 

Biblioteka visiems
LOVEJOB
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Prisijungusi Lietuva
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas