Puoselėjusi meilę ir pagarbą savo krašto tradicijoms

Puoselėjusi meilę ir pagarbą savo krašto tradicijoms

Vasario 27 d. 13 val. Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko renginys, skirtas kraštietės etnologės prof. Pranės Dundulienės, puoselėjusios meilę ir pagarbą savo krašto tradicijoms, 110-osioms gimimo metinėms paminėti. Į renginį atvyko garbūs svečiai: profesorės dukros dr. Daiva Senulienė ir dr. Ieva Šenavičienė bei dukterėčia Jolanta Stukėnaitė-Stolpirštienė, profesorės studentė dr. Aldona Vasiliauskienė, Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos mokytoja metodininkė dr. Vilija Malonaitienė su mokinėmis Kornelija Tananaite ir Paula Bobonaite. Į renginį taip pat atvyko Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos, Švenčionių progimnazijos mokytojos su mokiniais, Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, Švenčionių r. Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro atstovai bei Švenčionių miesto gyventojai. Visus susirinkusius pasveikino Švenčionių miesto kultūros centro kapela „Kaimynai“ (vad. Rimas Ankėnas) ir pasakorė Renata Sliesoraitytė.
Pranė Stukėnaitė-Dundulienė gimė 1910 m. vasario 12 d. Švenčionių rajono Pilypų kaime, neturtingų valstiečių Emilijos ir Vinco Stukėnų šeimoje. Švenčionių gimnazijoje baigusi septynias klases, išvyko mokytis į Vilnių. 1935 m. įstojo į Vilniaus Stepono Batoro universiteto Gamtos mokslų fakultetą. 1936-aisiais buvo pervesta į Humanitarinių mokslų fakultetą, etnologijos ir etnografijos specialybę, tuo metu vadintą etnografija ir folkloristika. 1968 m. apgynė daktaro disertaciją. Visą savo gyvenimą atidavė mokslinei veiklai. Prieš 29 metus (1991 m. vasario 27 d.) užgeso profesorės gyvybė.
Apie profesorės įamžinimą ir sklaidą pranešimą skaitė jos buvusi studentė dr. Aldona Vasiliauskienė. Pranešėja pristatė išsamų profesorės mokslinės veiklos tyrimą, vaizdžiai iliustravusi nuotraukomis. Ji Viešajai bibliotekai padovanojo knygų su dedikacijomis ir autografais. Tačiau niekas kitas negalėjo taip gerai pažinoti profesorės kaip jos dukros. Todėl apie mamytės gyvenimą ir veiklą prisiminimais pasidalino dukros dr. Daiva Senulienė ir dr. Ieva Šenavičienė bei dukterėčia Jolanta Stukėnaitė-Stolpirštienė. Profesorės dukros Nalšios muziejui padovanojo profesorės asmeninius daiktus: žalvarinę segę, rankinį laikrodį „Zaria“ su apyranke, signalinį prof. P. Dundulienės knygos „Lietuvių kalendoriniai ir agrariniai papročiai“ (1979, Vilnius, rotoprintas) egzempliorių su autorės ranka rašytomis pataisomis (tai – VU spaustuvės darbuotojų dovana su dedikacija), paveikslą, kuriame profesorė su tautiniais rūbais (apie 1975–1980 m.) bei profesorės motinos Emilijos Tunkūnaitės-Stukėnienės portretas, pieštas iš nuotraukos, 1986 m.
Mokytoja metodininkė dr. Vilija Malonaitienė pristatė, kaip Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje puoselėjamas profesorės Pranės Dundulienės įamžinimas. Šios mokyklos mokinės Kornelija ir Paula papasakojo apie filmo apie profesorę sukūrimo idėją bei jį pademonstravo. Švenčionių pradinės mokyklos mokytoja metodininkė Rasa Štuikienė pasidalino įspūdžiais apie vasario mėnesį vykusį respublikinį 1–4 klasių mokinių kūrybinių darbų konkursą „Ant liežuvio galo...“, skirtą etnologės profesorės Pranės Dundulienės 110-osioms metinėms paminėti, kuriame dalyvavo Švenčionių pradinės mokyklos mokiniai. Jame dalyvavo 43 pedagogai. Buvo pateikti 229 darbai, iš kurių net 21  – Švenčionių pradinės mokyklos. 5 iš jų tapo laureatais.
Švenčionių rajono garbės pilietis Juozapas Jakštas, profesorei P. Dundulienei skirtos atminimo lentos (Pilypų k., Švenčionių r.) autorius, pasidalino prisiminimais apie draugystę su profesore.
Visiems susirinkusiems padėkojo renginį organizavusių įstaigų vadovai Viešosios bibliotekos direktorė Leonarda Vilčiauskienė ir Nalšios muziejaus direktorė Alytė Šiekštelienė.
„Savojo krašto pažinimas ir palikimas ateities kartoms yra savosios savasties išsaugojimas. Savojo Aš – Lietuvis – identifikavimas pasaulyje. Tradicija nėra statiška, ji yra dinamiška, nuolat besikeičianti laike ir erdvėje. Ji veikiama daugelio faktorių. Kas buvo vakar, dažnai tampa neatpažįstama šiandien. Tačiau anuomet surinkta etnografinė medžiaga apie materialinę ir dvasinę kultūrą, nepakitusi išlieka ir leidžia mums ją pažinti tokią, kokia ji buvo. Tokiu būdu mes pažįstame savo senojo klodo etninės kultūros šaknis. Leidžiu sau drąsiai išsakyti mintį, kad prof. P. Dundulienės indėlis į krašto tautinio paveldo išsaugojimą sunkiai pamatuojamas ir pasveriamas. Jis yra neįkainojamas lobynas“, – šiais žodžiais renginį užbaigė straipsnio autorė, moderavusi renginį.
Renginio metu veikė spaudinių paroda „Žadinusi meilę ir pagarbą savosios tautos vertybėms“ iš Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos spaudinių fondo.
Renginį organizavo Švenčionių rajono savivaldybė, Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir Nalšios muziejus. Renginio informacinis partneris – rajono laikraštis „Žeimenos krantai“.

Parengė dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, Nalšios muziejaus direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veiklai

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas