Popieriaus karpinių edukacija „Karpinių voratinkliai“ Pabradės miesto bibliotekoje

Popieriaus karpinių edukacija „Karpinių voratinkliai“ Pabradės miesto bibliotekoje

            2020-ieji Lietuvoje paskelbti Tautodailės metais. Tautodailė turi didžiulę reikšmę mūsų valstybei – kuriančių žmonių darbus ir saviraišką pamatome per šventes, parodas, kūrybines edukacijas, stovyklas, galerijas. Karpiniai – tai liaudies meno šaka, artima grafikai. Jie priklauso vienai iš dailės šakų. Istorijos šaltinių teigimu, popieriaus karpinių menas gimė Rytų šalyse, o per kitas Europos šalis atsiradus popieriui jis atkeliavo ir į Lietuvą. Lietuviškuose karpiniuose atsispindi originali liaudies kūrybinė savimonė, konkretaus krašto etninė kultūra. Pats karpinys – tai unikalus kūrybinis darbas iš popieriaus, sukurtas žirklučių ar rėžtuko pagalba.
Pabradės miesto bibliotekoje spalio 5 dieną vyko etnografinės tematikos karpinių-miniatiūrų edukacija „Karpinių voratinkliai...“, skirta Tautodailės metams paminėti. Kūrybinį užsiėmimą vedė edukatorė Dalia Valeikienė. Dalia jau ne vienerius metus užsiima karpinių menu, todėl ir bibliotekos lankytojai grožisi jos personalinėmis karpinių parodomis. Į renginį susirinkusiems dalyviams Dalia papasakojo karpinių atsiradimo istoriją, parodė įvairiausių pavyzdžių, kokie simboliai naudojami ir kokia tų simbolių reikšmė. Nors iš pradžių atrodo, kad bet kokį karpinį galima pagaminti per keliolika minučių, tačiau tai ne tiesa. Ir tą visiems susirinkusiems paaiškino menininkė pristatydama Tautodailės metams skirtą savo kūrybos darbų parodą „Karpiniuose – mūsų praeitis“. Tai jau ketvirtoji personalinė menininkės darbų paroda.Kiekvienas karpinys – tai iš Dalios širdies gelmių išplaukiantys vaizdinys, kuriame atsispindi mūsų tautos bruožai bei motyvai – gyvybės medis, žmogaus siluetas, verpstė, elnias devyniaragis, paukštis, gėlės, saulė, mėnulis ir kt. Karpinių kūrėja retai kada iš anksto žino ką karpys. Idėja gimta paskutinę sekundę. Pasiėmus baltą popieriaus lapą, pieštuką bei pradėjus piešti atsiskleidžia menininkės gebėjimai perteikti ją supantį pasaulį. Visi Dalios karpiniai nuo niekur nenusižiūrėti, bet pačios sugalvoti. Edukacijos dalyviams sunkiausia buvo patiems nupiešti būsimą karpinį. Kadangi daugelis pirmą kartą susidūrė su karpinių menu, tai ir darbelius darė mažesnius. Prireikė didžiulės kantrybės iškirpti sukurtam karpiniui, nes vienas neatsargus ar stipresnis pjūvis popieriaus rėžtuku ar aštriomis žirklutėmis ir, žiūrėk, jau kažkuri detalė perkirpta.
Senovėje karpiniais puošdavo lentynėles, lempas, langus, indaujas, veidrodžių ar šventųjų paveikslų rėmus. Pasak Dalios, šiais laikais savo karpiniais galima pradžiuginti draugus, dovanojant jiems pačių rankomis sukurtą atviruką su karpinio motyvu ar paveikslą Tačiau, kad darbelis atrodytų išbaigtas, tvarkingas, karpinį būtina tobulai priklijuoti prie pagrindo, nes kitaip karpinys deformuosis.
Dėkojame kūrybinių dirbtuvių viešniai, edukatorei Daliai Valiukienei už atskleistas karpinių meno paslaptis ir linkime didžiulės kūrybinės sėkmės.

Parengė Gražina Dargytė Pabradės miesto bibliotekos – filialo vedėja

 

 

Skaitmeninio raštingumo mokymai
Prisijungusi Lietuva
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas