Pažintinis žygis „Kultūros paveldo ženklai - mediniai kryžiai‘

Pažintinis žygis „Kultūros paveldo ženklai - mediniai kryžiai‘

Lietingą birželio 30-osios rytą į pažintinį žygį „Kultūros paveldo ženklai-mediniai kryžiai“, skirtą gimtojo krašto pažinimui, tautodailės metų paminėjimui, susitelkėme visi: Švenčionių Kultūros centro Stanislavavo skyrius, Stanislavavo kaimo biblioteka-filialas ir šio kaimo bendruomenė. Aplankyta Stanislavavo ir aplinkinių kaimų 13 medinių kryžių pristatant jų atsiradimo istorijas.
Kryžius- krikščionybės simbolis ir atspindys. Kaimo kryžius Lietuvoje nuo seno buvo gerbiamas, pro jį praeidami žmonės sukalbėdavo maldą, kryžius palydėdavo išeinančius ir sutikdavo grįžtančius. Priežaščių kodėl žmonės statė kryžius yra labai daug: Stanislavavo kaimo kryžius pašventintas 2006 m. kaip palankumo Dievui ženklas, vienybės simbolis ir savotiška maldos vieta, dar vienas kryžius Stanislavavo kaime pastatytas 2017 m. - iki 1960 m. veikusiai dvaro koplyčiai atminti, Darinės kaime, kaip pasakojo sodybos šeimininkas, kryžius pastatytas jų sodyboje 1962 m. mirus tėvui, perstatytas 1973 m.
Prie Stoniūnų kaimo kryžiaus pažintinio žygio dalyvius pasitiko Stoniūnų ir aplinkinių kaimų gyventojai, kurie prisijungė prie žygio. Jų pasakojimu kryžius statytas 1950 m. tiesiog sunyko ir buvo perstatytas 1996 m. Naujasalio kaimą puošia jau ketvirtas kryžius, atmena čia gyvenantys žmonės. Antrasis kryžius, kurį kūrė pastatė vietinis kaimo stalius Edvardas Čiučiurka, išstovėjo virš 40 metų, todėl kaimo žmonės pradėjo galvoti apie naują kryžių. Darbo ėmėsi Anapilin iškeliavusio Edvardo sūnus Vytautas Čiučiurka. 2004 m. buvo pašventintas trečias kaimo kryžius, bet laikas nepagailėjo ir jo. 2019 m. kryždirbys Vytautas su pagalbininkais pastatė baltojo ąžuolo kryžių.
Stoniūnų ir Naujasalio kaimų kryžiai - kaimo žmonių susitelkimo vieta. Purvėnų kaime aplankėme M. Juknevičiaus ir Anapilin išėjusio G. Brazausko sodybas, kuriose kryžiai-giminei ir šeimai atminti. Pakeliui sustojome  prie jau išnykusio Jukiškės kaimo atminimui 2017 m. pastatyto kryžiaus. Aplankėme ir tris kapinių kryžius: Neversčių, Šilinių ir Stūglių. Laiko negandų neatlaikė Kulniškės kaimo kryžius statytas 1990 m. Lietuvos Krikšto  600 metų jubiliejui. Džiugu, kad šiais metais, liepos mėnesį jis bus atstatytas.
Turime būtį dėkingi savo senoliams už tai, kad jie padėjo tokius tvirtus pamatus ateinančioms kartoms. Juk tikėjimas - pats didžiausias pamatas kiekvieno žmogaus gyvenime. Padėkime išlaikyti tikrąsias vertybes ir tikėti, juk tikėjimas- visa ko pradžia. Nuoširdus ačiū visiems dalyvavusiems žygyje.

Parengė: Stanislavavo kaimo bibliotekos-filialo   bibliotekininkė F. Bičkuvienė
Nuotraukos: D. Trinkūnienės.

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas