Edukacinis užsiėmimas „Stebuklingas lėlių pasaulis“

Edukacinis užsiėmimas „Stebuklingas lėlių pasaulis“

2020-ieji – paskelbti Tautodailės metais Lietuvoje. Tradiciniai ir senieji amatai yra neatsiejama lietuviškosios kultūros dalis, tačiau norint šį paveldą perduoti ateities kartoms, reikia įdėti nemažai pastangų amatus skatinant ir atkuriant.
Ankstyvą ir apniukusį sausio 18 d. rytą Pabradės miesto bibliotekos duris pravėrė dvi labai mielos, pilnos pozityvo ir gražių idėjų auksarankės menininkės iš Švenčionių – tai Veronika Garbulienė ir Oksana Solovjova. Į lėlių gaminimo edukaciją „Stebuklingas lėlių pasaulis“  susirinkusioms moterims ir mergaitėms smalsumą sužadino viešnių rankose laikomi seni, atrodo tik iš močiutės palėpės ištraukti lagaminai. Juos atvėrus prieš moterų akis išdygo daugybė įvairiausių dydžių ir spalvų lėlės bei puošnūs aksesuarai.
Menininkė Veronika, ant stalų dėliodama edukacijai skirtas priemones, papasakojo kaip į jos gyvenimą atkeliavo lėlės. Siūti, nerti, megzti ji išmoko dar vaikystėje. Pradžioje daugiausiai nėrė smulkius rankdarbius, kuriuos pateikdavo mokyklose organizuojamose parodose. Vėliau pradėjo siūti vaikiškus bei „etno“ rūbus vaikams ir suaugusiems.
Dabar Veronika ne vienerius metus aktyviai dalyvauja įvairiose šventėse, mugėse bei parodose. Visi Veronikos rankdarbiai pagaminti iš širdies – jie pripildyti gerumo ir meilės.
Į biblioteką susirinkusioms moterims menininkė Veronika papasakojo kaip į jos gyvenimą atėjo skudurinės lėlės. Tradicinė skudurinė lėlė Onutė daug ryškiau ir giliau mums primena mūsų senelių vaikystę. Kiekviena maža mergaitė turėjo savo lėlę, kurią jai pasiūdavo mama ar močiutė. Lėlė tai neišblėsusi mūsų praeities atmintis. Žaisdami su lėle, net nepagalvojame kada ji pasirodė, kas ją sukūrė. Nežiūrint į tai kaip keičiasi laikai, kiekviena mergaitė nori turėti savo lėlę. Žaisdamos su lėlėmis vaikystėje mergaitės išmokdavo siūti, siuvinėti, austi ir stengdavosi labai gražiai išpuošti savo lėlę.
Veronika visada lėles ir jų drabužius gamina iš natūralių medžiagų: lino, medvilnės, džuto. Dažnai lėlių drabužiai perteikia lietuvių liaudies kostiumų bruožus.
Išklausiusios labai įdomią Veronikos paskaitą apie lėlių gaminimą ir tautinius jų kūrimo bruožus, renginio dalyvės pačios gamino lėles. Buvo įdomu, nors ir nelengva susukti lėlę beveik visiškai nenaudojant siūlų ir adatos. Nuostabą kėlė, atrodo, paprastų medžiagos atraižų transformacija į daugiasluoksnę lėlytę.
Savo meną Veronika populiarina rengdama edukacinius užsiėmimus ir kviesdama visus norinčius pakliūti į „Stebuklingą lėlių pasaulį“, kuriame gyvena geriausių emocijų pilnos lėlės. Pažvelgus į pačių rankomis pagamintas lėles, moterys sutiko, kad jose labai daug harmonijos, meilės, džiaugsmo, nes piktas žmogus negali pagaminti lėlės. Kiekviena lėlė turi savo energiją ir sukurią paprastą ir stebuklingą jausmą – vidinę ramybę ir džiaugsmą.
Nuoširdžiai dėkojame Veronikai ir Oksanai už apsilankymą Pabradėje bei bendradarbiavimą su „Pabradės Auksarankėmis“. Tikime, kad mūsų senųjų amatų išsaugojimas bei lietuviškos kultūros puoselėjimas neleis užgesti mūsų krašto tradicijoms.

Parengė  Pabradės miesto bibliotekos – filialo vedėja Gražina Dargytė

 

 

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas