Edukacija „Margaspalvių juostelių šokis“ Pabradės miesto bibliotekoje

Edukacija „Margaspalvių juostelių šokis“ Pabradės miesto bibliotekoje

Birželio 13 dieną Pabradės miesto bibliotekoje po ilgos pertraukos dėl koronaviruso epidemijos ir įvairių apribojimų įvyko kuriančių moterų kūrybinis-edukacinis susitikimas. Edukatorė Danutė Ščensnovič pristatė naują rankdarbių meną – siuvinėjimą atlasinėmis juostelėmis.
Siuvinėjimas juostelėmis kaip rankdarbių rūšis atsirado Senovės Graikijoje – moterys margaspalves juosteles įpindavo į plaukus, puošė jomis kilimus bei užtiesalus. Viduramžiais šią rankdarbių rūšį pamėgo italės. Moterys juostelėmis puošė lovų baldakimus, kėdžių atlošus, užuolaidas, norėdamos daiktui suteikti kuo daugiau ryškumo ir patrauklumo. Kitose Europos šalyse – Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje apie siuvinėjimą juostelėmis sužinota tik XIV amžiuje.
Siuvinėjimas atlasinėmis juostelėmis populiarus ir šiandien. Jomis puošiama patalynė, užtiesalai, kuriami paveikslai.
Trumpai pristačiusi siuvinėjimo juostelėmis atsiradimo istoriją Danutė visoms moterims išdalino siuvinėjimo reikmenis: adatas, atlasines juosteles, drobės gabalėlius bei parodė daug siuvinėjimo juostelėmis būdų. Kiekviena edukacijos dalyvė kūrė labiausiai mėgstamų gėlių paveikslus. Margaspalvės juostelės pavirto levandomis, našlaitėmis, rugiagėlėmis, aguonomis, ramunėmis bei rožėmis. Moterys dirbo labai susikaupusios, ir nors dar vaikystėje kiekviena išmoko siuvinėjimo dygsnelių, tačiau siuvinėti atlasinėmis juostelėmis užduotis pasirodė ne iš lengvųjų, todėl labai pravertė edukacijos mokytojos Danutės patarimai ir individuali pagalba.
Danutė gimė ir augo ežerų ir nuostabios gamtos apsuptyje Ignalinos rajone, Meikštų kaime. Vėliau persikraustė į Švenčionių rajoną, mokėsi ir baigė Baliulių k. devynmetę mokyklą bei Pabradės vidurinę mokyklą. Šiuo metu gyvena Pavoverėje. Danutė mėgsta siuvinėti, megzti, išbandyti naujas rankdarbių rūšis, todėl mielai lankosi Pabradės Auksarankių edukaciniuose susitikimuose. Siuvinėti juostelėmis,  pasak Danutės, nėra taip sunku, reikia tik susikaupimo ir didžiulio noro pabaigti pradėtą darbą. Tada net nepastebi, kaip pralekia kelios valandos, bet gražiausiomis gėlėmis pražydę paveikslai suteikia didžiulį pasitenkinimą. Iš panašių juostelių edukatorė dar kuria įvairiausias sages. Šiais metais D.Ščensnovič sukurtomis ir pagamintomis sagėmis, simbolizuojančiomis laisvės malūnėlį, minint gražias valstybines šventes, pasipuošė daugelis žmonių, dalyvavę įvairiuose renginiuose visoje Lietuvoje, kol dar nebuvo paskelbtas karantinas.  Danutė turi dar vieną pomėgį – ji užsiima karvingo menu. Karvingas – tai dekoratyvinis vaisių ir daržovių pjaustymas ir drožinėjimas. Daugelio žmonių šventes puošia originaliai išpjaustyti arbūzai, melionai ar moliūgai.  Žavi šios moters užsidegimas taip nuoširdžiai perteikti žinias, kad net sudėtingiausia siuvinėjimo juostelėmis technika atrodo visai nesunki.
Daugiau nuostabių edukacijos akimirkų bei Danutės Ščensnovič darbų galima pamatyti socialiniame tinkle Facebook. Dėkojame Danutei už labai informatyvų, šiltą ir jaukų susitikimą Pabradės miesto bibliotekoje!

Parengė Pabradės miesto bibliotekos – filialo vedėja Gražina Dargytė

 

 

Skaitmeninio raštingumo mokymai
Prisijungusi Lietuva
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas